Vzhledem k tomu, že možnosti nástrojů se neustále rozšiřují a možnosti GM často nedostačují, rozhodli jsme se, že zavedeme ještě jednu normu a tou je XGlite. Tuto normu podporuje celá řada firem. Není to tedy pouze výsada yamahy, jako je tomu u plnohodnotné normy XG, ale tuto normu je možné najít např. u Korgu, Rolandu atd. O co vlastně jde? Jde především o to, že norma nabízí větší počet zvuků,které je možné pro skladby použít a rozšiřuje možnosti různých zvukových efektů. Jejich počet se může lišit podle typu nástroje a zvuky je možné částečně editovat. Tím je možné dosáhnout lepší zvukové podoby skladby s předlohou, např. i prodloužením doznívání tónů, projasněním, nebo naopak utlumením jasu zvuku atd. Je možné využít bicí na více stopách. Tohle všechno nebylo u GM normy možné. U XGlite nejsou využívány efekty a další SysEx editace, které hojně využíváme v XG. Jde především o zvukovou kompatibilitu. Využití je často u dražších nástrojů, kde se potom může skladba snadněji předělat s využitím panelových zvuků nástroje. Toto provedení skladby obsahuje text bez diakritiky. V případě nově připravovaných skladeb, kde se XGlite a XG neliší, bude do nabídky zařazena pouze XG verze. Jedná se především o lidovky, nebo skladby podobného rázu, kde nejsou využívány efekty a z toho důvodu není potom nutné připravovat XGlite. V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.
V naší nabídce skladeb pro nástroje Yamaha jakko Genosy, Tyrosy atd. najdete už přes 1300 skladeb. A tím samozřejmě nekončíme a jedeme dál. Připravuji jak nové skladby na zakázku, tak doplňuji na vaše žádosti starší tituly.
Během listopadu budu pracovat na Anně K, Elánu, či zahraničních OMD, ale dojde i na Karla Gotta a další Kollárovce a taky na další doplnění lepších formátů u starších skladeb.
Podařilo se mi dosáhnout další hranice - v nabídce máme už 1300 skladeb v XF formátu. A budu doufat, že do vánoc bude stejný počet i pro lepší formáty Yamaha nástrojů.